Windows 7 ve Registry Ayarları

0
1.123 görüntülenme

Windows 7 64 bit kullanıyor ve registry ayarlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, bu sorunu çözmenin yolunu size göstereceğim.

Windows 7 ile köklü değişiklikler yapan Microsoft firması özellikle UAC şeklinde adlandırılan ve kullanıcı Kullanıcı Hesap Denetimi yoluyla kontrol edilen bir sistemle uygulama erişimlerini kısıtlamıştı.

Örneğin etc/hosts dosyasını değiştirmek istediğinizde editör programınızı yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Aksi takdirde dosyayı düzenleyip kaydedemiyorsunuz. Yani not defterini kullanıyorsanız bu programı sağ tuşla tıklayarak yönetici olarak çalıştırdıktan sonra her türlü dosyayı değiştirme yetkiniz oluyor.

Windows 7 ve Registry Ayarları
Windows 7 ve Registry Ayarları

Registry yani kayıt defterindeki kayıtlara da tüm yetkilerle erişmek için regedit dosyasını yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor. Daha önceki programlama dilleri kullanılarak geliştirilmiş yazılımların registry kayıtları da Windows 7 64 bit versiyonunda farklı bir alanda tutuluyor.

Normalde Local Machine/Software altında bulunması gereken anahtar ve değerler Windows 7 64 bit versiyonunda Local Machine/Software/Wow6432Node anahtar dizininde bulunuyor.

Windows 7 ve Registry Ayarları
Windows 7 ve Registry Ayarları

Kayıt defterinde bir değer arayan kullanıcılar Windows 7 64 bitte Local Machine/Software/Wow6432Node dizininde aradıkları değeri bulup değiştirebilirler.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.