İnternette Gizli Gezinme

1
1.717 görüntülenme

İnternette dolaşırken bazen girdiğimiz sitelerin görülmemesini ya da giriş yaptığımız kullanıcı adı ve şifrelerinin de yanlışlıkla bile olsa kaydedilmemesini isteriz.

Özellikle misafir olarak kullandığımız bilgisayarlarda gezinmeden sonra ardımızda hiçbir bilgimizin kaydedilmesini isteriz. Bunu yapmak için ekstra bir program kullanmak ya da gezintiden sonra geçmişi temizlemek zorunda değiliz.

Tarayıcıların gizli sekme, gizli pencere dedikleri bölümünü kullanarak bilgilerimizin o bilgisayarda depolanmasını önleyebiliriz. Örneğin Google Chrome da CTRL+SHIFT+N tuş kombinasyonunu ya da sağ üst taraftaki (adres çubuğunun hemen sağındaki düğme) Chrome menü düğmesini kullanarak “Yeni Gizli Pencere” komutu ile gizli gezinmeyi aktive edebilirsiniz.

İnternette Gizli Gezinme
İnternette Gizli Gezinme

Açılan pencerenin sol üstündeki casus simgesi sadece iz bırakmadığınızı sembolize ediyor.

Aynı şekilde Firefox programında da sağ üst taraftaki menü düğmesini kullanarak “Yeni Gizli Pencere” komutuna tıkladığınızda maskeli bir gizli tarama penceresi açılacaktır.

İnternet Explorer da ise “InPrivate Gözatma” yı kullanabilirsiniz. Araçlar menüsünden ulaşabilirsiniz. CTRL+SHIFT+P tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

Gizli pencerede girmiş olduğunuz siteler geçmişte tutulmaz. Login yaptığınız bilgiler kaydedilmez.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.