Adil Kullanım Kotası (AKK) Sorunsalı

0
420 görüntülenme

Merhaba İnternet kullanıcılarının son zamanlardaki en büyük sorunu bu adil kullanım kotası denilen uyduruk bir sınırlama. Kısa adı AKK olan bu terim güya bant genişliğini tüm kullanıcıların adaletli bir şekilde kullanabilmesi için dünyada başka ülkelerde de nadiren kullanılan kota sınırlaması.

Yani siz sınırsız 8 megabit ya da 16 Mbit hıza sahip bir ADSL ya da 32 Mbps -120 Mbps arasında fiber nete de sahip olsanız, aylık 50-75-100 GB gibi kotaları aylık dilimde aştığınız takdirde hızınızı 1-3 Mbit arasında bir hıza çekiyor İnternet sağlayıcılar. Yani standart bir ev kullanıcısı günde 1.66 GB lık bir kullanım ile aylık 50 GB AKK sini bitirebiliyor.

adil-kullanim-kotasi-akk

Günümüzde HD ve Full HD görüntülerin izlenmesi ile zaten 1-2 saatlik bir video izlediğinizde bu kotayı çoktan aşmış oluyorsunuz. Hele ki download etmek sizin için vazgeçilmez ise 10 gün olmadan AKK denilen sınırlama ile hızınız düşüyor.

İnternet servis sağlayıcılarından hizmet almadan Adil Kullanım Kotası nı da sorun. Sınırsız demelerine bakmayın kotasız internet diye bir şey kalmadı anlayacağınız. Günlük 50 GB lık bir AKK olursa bunu olumlu bir şekilde karşılayabilirim bu etapta ama ilerideki yıllarda bu da yetersiz gelebilir. 10 sene için yeterli olabilir. Ama aylık 50 GB hiçbir İnternet kullanıcısı için yeterli değildir.

Eğer tüm kullanıcılara bant genişliği yetmiyorsa bunun geliştirilmesi için alt yapının geliştirilmesi gerekmektedir. Yani aynı anda 1 Milyon  Gbit veri taşıyabiliyorsa hatlar bunu 1000 1 milyon katına çıkararak AKK ını kaldırmalı ya da hiç olmuyorsa aylık 50 GB kota yerine günlük 50 GB kota şekline getirebilmelidir.

AKK nın kaldırılması için imza kampanyası da başlatılmış durumda sen de imzanı at, tepkini göster.

AKK İmza Kampanyasına Katıl

İnternet Servis Sağlayıcılara duyurulur. Saygılarımlaadil-kullanim-kotasi-akk

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.