Hangi Android Sürümü Ne Oranda Kullanılıyor?

0
281 görüntülenme

Google tarafından geçtiğimiz hafta içinde tanıtılan Android M, bu sıralar gündemden düşmüyor. İşletim sisteminin farklı sürümlerinin dünya üzerinde çeşitli oranlar eşliğinde kullanıldığı bilinirken, Google tarafından da bir istatistik bilgisi yayınlandı. Söz konusu veriler ise, pek çok Android sürümü hakkında ilginç rakamları masaya yatırıyor.

1393970240_basliksiz-1

  • Raporda ilk göze çarpan veri, Lollipop sürümünün yavaş ancak istikrarlı bir büyüme göstermesi ile ilgili…
  • Bir diğer detay ise, yılların eskitemediği Froyo ile ilgili oluyor. Android Froyo 2.2 sürümü, bir önceki ay ile aynı oranda kullanılıyor. Bu noktada yaşlı ve yıpranmış söz konusu Android sürümü, tarihe ve tüm yeniliklere meydan okuyarak var olma mücadelesini sürdürüyor.
  • Gingerbread, Ice Cream Sandwich sürümünden daha fazla kullanılıyor.
  • Son olarak ortaya çıkartılan Lollipop sürümü için ise rakamlar hayli ilginç. 2015 yılının Nisan ayında % 9,7 oranında kullanıldığı bilinen Lollipop, aynı yılın Mayıs ayında, yani geride bıraktığımız zaman dilimi içinde % 12,4 oranlarını yakalamışa benziyor.

638093614425

Peki, son sürümdeki büyüme ve yaygınlaşma oranlarındaki bu yavaşlık nereden kaynaklanıyor?

Cevap basit; Android sürümler farklı markaların kendi güncelleştirmelerini devreye almalarını bekledikleri için, yani ortada bir İOS mantığı olmadığı için, doğal olarak her markanın keyfinin beklenmesi gerekiyor. Örneğin Asus, Zenfone 4, 5 ve 6 için geçtiğimiz günlerde Lollipop sürümünü aktif etmişti. Diğer markaların da modellerinde yeni sürümü faaliyete geçirmeleri gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.