Facebook Seçim İçin Özel Bir Buton Geliştirdi!

0
170 görüntülenme

Bilindiği gibi Türkiye, 7 Haziran 2015 tarihinde milletvekili genel seçimlere gidiyor. Son haftaların neredeyse tek gündemi bu seçimler iken, sosyal medya sitesi Facebook da bu duruma kayıtsız kalmıyor. Seçim gününe özel “oy veriyorum” butonu ekleyeceğini duyuran Facebook, bu buton ile paylaşımlarda bulunulmasını amaçlıyor.

facebook_tan_secimlere_ozel_buton_h62576_5f65f

Oy veriyorum butonu, seçim günü seçimde oy kullandığını haber vermek ya da paylaşmak isteyen kullanıcılar için ortaya çıkarıldı. Profilinde ekli arkadaşlarına bu seçimlerde oy kullandığını bildirmeye ve haber kaynağında bu durumun paylaşılması işine yarayan buton, herhangi bir siyasi simge işareti de taşımayacak.

Facebook, dünya genelinde seçimlere katılımın ne denli önemli olduğunun farkında olan bir yapılanmaya sahip. Bu nedenle de seçim zamanları bu tarz uygulamalar ile insanları sandığa çekmek de butonun genel amaçları arasında gösteriliyor. Yapılan araştırmalar, oy veren arkadaşların birbirleri ile konuşmalarının, diğer oy vermeyen arkadaşlarını da tetiklediğini ve seçimlere bu şekilde katılımın artırıldığını gösteriyor. Facebook da bu bilgiden yola çıkarak oy veriyorum butonunu sahaya sürüyor.

176836

7 Haziran 2015 Pazar günü, ülkemiz genelinde yaş olarak oy verebilecek durumda ve yetkinlikte olan her hesapta, “oy veriyorum” butonu kullanıma açılacak. Bu sayede seçmenler Facebook üzerinden oy vermeye gittiklerini, oylarını kullandıklarını ve seçimlere katıldıklarını diğer arkadaşlarına haber verebilecekler. Facebook, bu konuda insanları sandığa giderek oy vermeye teşvik etmek için uğraşmış olacak…

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.