Site İçi Seo Nedir?

0
311 görüntülenme

Google için önemi her geçen gün daha da artan site içerisindeki hataların optimize edilme işlemine site içi seo denir. Site içi seo içerisinde yazılım ve tasarım gibi profesyonellerin halledebileceği sorunlar varken meta başlık ve açıklamalarının düzenlenmesi, site içi linkleme gibi site kullanıcı paneli üzerinden de halledebileceğiniz işlemler bulunmaktadır.

Site içi seonun önemi giderek artmakla beraber Searchmetrics ekibinin 2016 yılı seo trendleri araştırmasına göre site dışı seodan daha önemli hale gelmiştir. Site içi seo içerisinde onlarca önemli faktör bulunmasına rağmen gelin başlıca etkili olan 7 faktörü gözden geçirelim.

  • Site Hızı: Site hızı google’ın en fazla önem verdiği konuların başında gelmektedir. Öyle ki site hızlı olduğunda, arama motoru botları sitenizi daha hızlı tarayarak daha hızlı indexlenmenizi sağlar. Hatta bu site hızlandırma sürecine ne kadar önem verdiğini anlamak için yeni geliştirdiği Google AMP(Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) özelliğine göz atabilirsiniz.
  • İçerik Kalitesi: Eskiden yazı içerisinde 10-15 defa anahtar kelimenizi geçirdiğinizde başarılı olurdunuz ancak gelişen google algoritmalarıyla birlikte aynı anahtar kelimenin onlarca defa yazıda geçmesi neredeyse spam olarak algılanmaktadır.
  • HTTPS : Hız ve güvenlik google’ın takıntılı olduğu iki konu kullanıcı güvenliğine aşırı derecede önem veren google’ın yakın zamanda https kullanmayan sitelere sıra kaybı yaşatacağı da söylentiler arasında.
  • Özgün Resim : Özgünlük içerikte olduğu kadar resim konusunda da önem taşıyan bir etken. Resimler özgün olup hele bir de boyutları küçükse tadından yenmez.
  • URL Uzunluğu : Aynı title konusunda olduğu gibi URL uzunluğu konusunda da google hassas davranmaya çalışıyor. Siz de sitelerinizde dinamik URL yerine statik ve mümkün olduğunca kısa URLler kullanmaya çalışın.
  • Sitede Geçirilen Vakit : Kullanıcı memnuniyeti konusunda da hassas olan google kullanıcının site içerisinde uzun vakit geçirmesini seviyor. Ancak sırf kullanıcıyı uzun tutmak adına 2000 kelimelik dev makalaler değil de orijinal ve yararlı içerikler ile ve site içi yönlendirmeler ile kullanıcıyı sitede tutmak daha doğru olacaktır.
  • H Etiketleri : Sitenizin hedeflediği anahtar kelimeler konusunda google’a rehber olan h etiketleri google’ın gözdelerinden bir tanesi.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Seo Sözlük ekibinin hazırladığı site içi seo yazısına göz atabilirsiniz.

 

Seo süreci her ne kadar basit gibi görünse de hataları sıfıra indirgemek için bir profesyonelle çalışmak önemlidir. Unutmayın ki seo işlemleri yanlış yapıldığında geri dönüşleri zor olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.